Biblia na cestách 2014

Fotografie-0031Pred návštevou výstavy som mal pochybnosti, či nezažijem dávku fádnosti. Výstava ma milo prekvapila. V múzeu Čierny orol v Lipt. Mikuláši je od 5. do 23.5.2014 vystavených 200 exponátov kníh, napísaných v rôznych svetových jazykoch. Kurátor výstavy Milan Šuman si nasadil biele rukavice a otvoril mi najväčšiu a najdrahšiu vystavenú bibliu tzv. Bibliu Dáli. Páči sa mi výtvarné umenie, preto som neodolal vidieť ilustrácie od slávneho španielskeho maliara surrealizmu Salvadora Dalího. Kniha váži 17kg. Ilustrácie od Dalího sú abstraktné akvarely. Sú pekné, preto sa všetkých 333 kníh napísaných v slovenčine aj napriek vysokej cene predalo.

Fotografie-0028Na výstave jedna biblia pláva v akváriu. Je vode odolná a nehorľavá. Potápači ju môžu čítať pod vodou. Tajomstvo „papiera“, z ktorého je vyrobená je chránené patentovým úradom USA.

Ďalším unikátom sú veľmi zaujímavé Biblie zo vzdialeného Tichomoria, ako napríklad Biblia z malého ostrova Samoa, či Nový zákon v jazyku maorov, Fotografie-0035pôvodných obyvateľov Nového Zélandu. Skutočným unikátom je „Biblia“ vo forme MP3, ktorý obsahuje nahrávku celej Biblie v jazyku pidgin-english, ktorým hovoria domorodci na ostrove Papua nová Guinea. Biblia pre deti je aj v digitálnej podobe, ktorú si môžete listovať na tablete.
Najstaršou knihou výstavy je Žaltár (Nový zákon a žalmy) z roku 1744 a Písmo Svaté (Biblia Sacra) z roku 1776.Veľmi starý a vzácny je pergamenový zvitok TORY, zachránený z budovy synagogy, určenej komunistickým režimom k demolicii, na ktorom je v hebrejskom jazyku opísaná časť knihy Deuteronomium (5. Kniha Mojžíšova) a to od kapitoly 22. do 27.

Viac na www.biblianacestach.sk