Hľa, JAZZ

26.augusta 2018 sa zmenil náš Vrbický kostolík na koncertnú sieň. Našli si v ňom miesto renomovaní džezoví hudobníci zoskupení okolo klaviristu Pavla Bodnára, aby nám, v rámci ich najnovšieho projektu ECCE JAZZ II., priniesli autorské aranžmány starobylých ľudových piesní, prevažne z nitrianskeho regiónu. Koncert bol benefičný a vyzbierané vstupné išlo na podporu inštalácie iľanovského organu.

Manažérky kapely, Martiny Bodnárovej, sme sa spýtali, prečo si vybrali práve Liptovský Mikuláš za jedno z pódií počas ich koncertného turné.

„Je to jednoduché. Liptovský Mikuláš je jedno z najvýznamnejších centier slovenskej kultúry, kde sa navyše vďaka skvelej spolupráci mesta a zboru dobre vystupuje. Chceli sme priniesť džez do preň netradičného prostredia – do kostolov a sme radi, že tu to bolo možné. Ale ide aj o osobný dôvod. Ja osobne som chcela tento koncert venovať pamiatke krstného otca Štefana Šimka, ktorý bol v Liptovskom Mikuláši farárom a pamiatke kamaráta Daniela Baláža, ktorý bol farárom v Svätom Kríži.“

Kapelu projektu ECCE JAZZ II. tvoria spevák Peter Adamov, gitarista Samuel Marinčák, kontrabasista Martin Marinčák, bubeník Stanislav Cvanciger a klavirista a autor projektu a aranžmánov Pavol Bodnár.

Predstavené skladby by mali v krátkom čase vyjsť aj na CD, podobne ako ich oceňovaný predchodca ECCE JAZZ I., ktorý získal prestížnu cenu Aurel za rok 2006.

RV