Iľanovské píšťaly – posledný tohtoročný koncert

V poslednú nedeľu tohto roka 29. decembra 2019 o 16:30 sa v evanjelickom kostole v Iľanove konal posledný tohtoročný koncert z cyklu Iľanovské píšťaly. Tento krásny a pomerne veľký dedinský kostolík má v sebe počas týchto chvíľ akúsi nádhernú umelecko-romantickú atmosféru, ktorá aj tentokrát prilákala ľudí a kostol sa naplnil snáď do posledného miesta. Hosťami koncertu s názvom Vianočné zastavenia boli dvaja páni – organista Metod Rakár a trúbkar Matej Droppa. Famóznymi hudobnými dielami barokových skladateľov naplnili iľanovský kostol hodnotou hudbou, pri ktorej pookrialo každé ucho i srdce.

Celým koncertom nás sprevádzalo slovo pána Jaroslava Havela, vďaka ktorému sa mohli poslucháči dozvedieť aj zaujímavosti o skladateľoch či skladbách, ako napríklad to, že prvá skladba koncertu Pochod dánskeho princa (Jeremiah Clark) sa hráva ako svadobná a zaznela aj na svadbe princa Charlesa a Lady Diany. Zazneli tiež diela od Johanna Sebastiana Bacha: Pastorale, vianočná skladba napodobňujúca hudbu pastierov, ďalej skladba Bist du bei mir (Si so mnou), ktorú napísal pre svoju ženu Annu Magdalenu Bach.

Záverečnou bodkou koncertu bolo veľkolepé organové dielo – Preludium a Fuga c mol od Johanna Sebastiana Bacha. Krásnym obohatením a naplnením tohto vianočného obdobia bola pieseň Tichá noc, bez ktorej by sme z chrámu odísť nemohli. Veľká vďaka patrí umelcom – Metodovi Rakárovi a Matejovi Droppovi za ich obdivuhodný talent a ešte väčšiu drinu na tejto umeleckej ceste. Je neoceniteľná, je úchvatná. Odvšadiaľ sa na nás doslova valí hudba. V obchodoch, v autách, na benzíkach. No kvalitnú hudbu treba hľadať, pozorným uchom ju v tomto hlučnom a uponáhľanom svete nájsť. Nájsť to krásne ticho božieho chrámu a započúvať sa do lahodných melódií. A najkrajšou hudbou v našich životoch nech je Božia láska. Nech znie v našich slovách i v tichu.