Leto na farskej záhrade: filmové večery

Je tu čas, kedy sú ešte niektorí z nás v bezstarostnom dovolenkovom režime, no pomaly ale isto už cítime, že sa leto končí. Zobúdzame sa do slnečných a zároveň sviežich, chladnejších rán. S úsmevom na perách a troškou nostalgie v duši nechávame v sebe doznievať momenty oddychu, radosti, dobrodružstva i zábavy. A keďže aj náš cirkevný zbor si potrebuje vydýchnuť, zrodil sa nápad ako stráviť leto na fare.

Vďaka rodine Mikulášovcov, ktorá popri svojich plánoch nezabudla ani na svoju duchovnú rodinu, sme strávili na farskej záhrade tri príjemné utorkové večery. Pozvaný bol prakticky každý a bolo veľmi milé, že na prvé posedenie zavítali obaja bratia farári a sestra farárka s manželom. Už to vyzeralo, že budú v prevahe.
Po družných rozhovoroch, amatérskom volejbale a opekaní špekačiek či slaninky sme sa stíšili pri zamyslení na vybraný biblický text, ktorý sa dotýkal premietaného filmu – Maria Magdalena. Počkali sme, kým sa dostatočne zotmie a potom za svitu hviezd, zababušení v dekách, sme zažili romantickú atmosféru letného kina v záhrade.

Druhé stretnutie prebiehalo už pod strechou starej fary, no na kvalite to neubralo. Skvelá nálada sa zopakovala, z občerstvenia boli priam švédske stoly – koláče, palacinky na sladko aj na slano, domáce nátierky, zelenina, čipsy. Na programe bol film War room (Váleční kabinet). Vyobrazoval silu modlitby, ako dokáže meniť ľudí, životy, okolnosti, ako dokáže narovnať nami pokrivené svety, liečiť srdcia.
Zo skúseností vieme, že nielen modlitba, ale aj smiech lieči, a tak sme to tentokrát spojili. Jednoducho sme sa tešili, že sme opäť spolu.

Do tretice všetko dobré! Letné „rodinné“ stretnutia sme ukončili filmom Šarlatový a černý, ktorý nás preniesol do čias 2. svetovej vojny. Skutočná udalosť o obsadení Ríma nacistickými vojakmi a o zachraňovaní židov írskym kňazom prepletená zápasmi pýchy, hrdosti, morálky a kresťanskej lásky.

 

Sme radi, že sme si mohli toto leto spoločne oddýchnuť, zabudnúť na povinnosti, stráviť príjemné chvíle, obohatiť sa a posilniť do nových pracovných dní.

 

RV