Pamiatka na obete dopravných nehôd

V tretiu novembrovú nedeľu 17. 11. 2019 sa v evanjelickom kostole v Liptovskom Mikuláši konali spomienkové služby Božie pri príležitosti svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd. Tento ročník spomienky bol o to smutnejší, že práve počas tohto týždňa sa stala mimoriadne tragická dopravná nehoda pri obci Nitrianske Hrnčiarovce, kde sa zrazil autobus s nákladným autom. Nehoda si vyžiadala 12 mŕtvych. Pri spomienke treba myslieť aj na pozostalých a rodinných príslušníkov, no tiež na záchranárov, hasičov, policajtov a všetky ostatné záchranné zložky, ktoré v plnom nasadení pomáhajú pri záchranách ľudských životov.

Služby Božie viedol predsedajúci zborový farár Marián Bochnička, Slovom Božím poslúžil brat farár Ján Paciga. Štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič sa prítomným prihovoril myšlienkami o hodnote každej minúty nášho života. Dôstojný hudobný vstup priniesla Hudba Ministerstva vnútra SR.

Milan Petrula, riaditeľ Úradu ekumenickej pastoračnej služby Ministerstva vnútra SR predniesol štatistiku dopravných nehôd za prvých 10 mesiacov tohto kalendárneho roka. Od začiatku roka sa stalo 11 325 dopravných nehôd. Je to alarmujúce číslo, čo je o 177 menej ako minulý rok. Usmrtených bolo spolu 192 osôb. Každá takáto smrť je zbytočná a zasiahne rodinu a blízke okolie tým najhorším spôsobom. Buďme na cestách maximálne opatrní a zvážme, čo má hodnotu. Či tých pár ušetrených minút alebo život, ktorý sa mnohokrát nedokáže zachrániť ani za desiatky nasledujúcich minút zúfalstva, trápenia či beznádeje.