Služby Božie trochu inak

služby Božie 22.5.2016V nedeľu 22. mája sme mali v našom hlavnom kostole služby Božie tak trochu inak. Slávili sme sviatok Svätej Trojice, ktorú tvoria tri božské osoby – Otec, Syn a Duch Svätý. V tento čas, kedy sa končí cirkevný rok, si pripomíname, čo pre nás Boh spravil – stvoril nás, vykúpil a posvätil. Je to úžasná vec hodná radosti. Tou najlepšou voľbou ako vyjadriť radosť a chválu nášho Pána je hudba.

A tak po dlhšom čase prišli do Božieho chrámu naši hudobne nadaní mládežníci, ku ktorým sa tento krát pripojil aj pán Červeň s kontrabasom. Spoločne vytvorili trojgeneračné hudobné teleso, ktoré od samého začiatku sprevádzalo služby Božie nielen mládežníckymi piesňami, ale aj spevníkovými piesňami v novom šate. Pestré zloženie hudobných nástrojov a speváckych hlasov navodilo veselú,  radostnú a jedinečnú atmosféru, mierne odlišnú od tých, ktoré zažívame po iné nedele. A že nekonvenčnosť a odlišnosť od tradícií či stereotypu nie je nič neobvyklé, a že sám Pán Ježiš bol hipsterom, extravagantným človekom neberúcim ohľad na verejnú mienku, sme sa dozvedeli v druhej časti programu. Súťažnú prácu Ježiš je hipster napísala žiačka Alžbeta Zemančíková z Evanjelickej spojenej školy v LM. Záverečné riadky odhaľujú, v čom bolo Ježišove tzv. vyčnievanie z radu také výnimočné:

„Aj tá najväčšia hipsterina, niečo, čo by nik iný neurobil, niečo, čo je tak nezvyčajné, si Ježiš nechal až na záver. Jeho eso v rukáve. Jeho cieľom na tejto Zemi nebolo ohurovať davy, neprišiel, aby provokoval a stal sa kontroverznou celebritou či prorokom. To, prečo prišiel, vyriešilo tú najväčšiu otázku, najväčší problém ľudstva, ktorý nedal spávať mnohými mysliteľom a filozofom. Čo so všetkým zlom a hriechom, ktoré ničí ľudí? Ježiš má odpoveď. Ježiš bol tou odpoveďou. Veď ktorý normálny človek, by sa nechal ukrižovať, kto by sa nechal vysmiať, ponížiť a zabiť? To chce naozaj veľkú dávku lásky, empatie a guráže. A nik iný ako Ježiš ju nemal. Len kvôli tomu, že sa Ježiš vykašľal na verejnú mienku, na prestíž Božieho Syna, nám teraz môžu byť odpustené všetky naše hriechy. Navždy. Áno, Ježiš bol hipster. Ten najväčší zo všetkých. Jedna vec predsa len nesedí. Ktorý hipster by sa obetoval za takého človeka ako si ty alebo ja?“

Služby Božie si môžete vypočuť tu: Záznam služieb Božích

Veronika Motýľová (RV)