Zborový výlet – Banská Štiavnica

Zimný predvianočný čas je skvelou príležitosťou na zborový výlet.
V sobotu 9. 12. sme sa 7:30 zišli na parkovisku pri evanjelickom kostole v Liptovskom Mikuláši a vydali sme sa na cestu tentokrát do Banskej Štiavnice. Cestu lemovala krásna zasnežená príroda, dedinky ležiace pod kopcami vyzerali ako z rozprávky. Biela prikrývka navodzovala v nás pokoj a blížiacu sa vianočnú náladu. Brat farár V. Ferenčík nás všetkých v autobuse privítal piesňou a zamyslením príhodným adventnému času.

Našou prvou zastávkou bola Kalvária. Aj napriek snehovej pokrývke a nie veľmi príjemnému vetru sa mnohí odhodlali zdolať celý kopec a vyšli na samý vrchol, pričom cestou prešli všetky kaplnky predstavujúce Ježišove zastavenia a bolesti Panny Márie. V centre Banskej Štiavnice sme navštívili evanjelický kostol, kde donedávna pôsobil pán farár Peter Ferenčík, brat nášho zborového pána farára Vladimíra Ferenčíka. Privítal nás brat kaplán Milan Bartko, porozprával nám zaujímavosti o kostole aj o zbore. Počas voľného programu sme navštívili banskoštiavnický Betlehem, Námestie svätej Trojice s morovým stĺpom a miestne vianočné trhy, ktoré dýchali rodinnou atmosférou s tradičnými ručne vyrábanými predmetmi.

Na spiatočnej ceste sme navštívili evanjelickú faru a artikulárny kostol Hronseku. Pán farár Ján Jakuš, ktorý pôsobí v CZ Slovenská Ľupča, nám predstavil život na miestnej fare, kde pôsobí ako farárka jeho manželka Anna Jakušová. Pútavým spôsobom so štipkou humoru nám odhalil zaujímavosti artikulárneho kostola a postaral sa nám tak o skvelú bodku za tohtoročným výletom.

RV