Národný týždeň manželstva 2016

1_PrednskaECD (5)Recept na dobré manželstvo

Tento rok sa Národný týždeň manželstva (NTM) niesol v symbolike receptúr a domácej kuchyne a náš zbor spolu so zborom Bratskej jednoty baptistov a ďalších partnerov bol pritom. Po náročnej organizácií minulého ročníka sme sa síce rozhodli pre jednoduchšiu formu príprav tohto týždňa, no veríme, že každý, kto sa NTM u nás zúčastnil odchádzal s dojmom a presvedčením, že sa ten jeho, jej, ich vzťah opäť o niečo vylepšil alebo jednoducho upevnil.

V pondelok už tradične manželia Staroňovci prispeli svojou interaktívnou prednáškou, ktorá bola tentokrát o ingredienciách zdravého vzťahu. Manželia, ktorí prišli nielen počúvali, ale aj medzi sebou diskutovali o jednotlivých oblastiach fungovania ich spoločného života. Mali k dispozícií aj podklady, ktoré si samozrejme mohli vziať so sebou a rozvíjať diskusiu s druhou polovičkou pekne v teple domova.

V stredu sa prednáška s jemnou modifikáciou zopakovala v modlitebni Bratskej jednoty baptistov a v sobotu bol na programe nový prvok NTM. Bolo ním divadelné predstavenie v podaní ploštínskych ochotníkov a ak niekto čakal sladkú romantiku, veľmi sa nedočkal. Predstavenie Koniec (?) hry malo za cieľ skôr nastaviť zrkadlo našim predstavám, s ktorými do vzťahu a neskôr do manželstva vstupujeme a ktoré sa nie vždy naplnia. Išlo to teda do hĺbky. Príčiny sa hľadali v citlivosti, zraneniach, emóciách. Hru na námet slovenského spisovateľa a dramatika Dušana Mitanu, režírovala Mgr. Mária Grajciarová, za čo jej aj celému ochotníckemu divadlu patrí veľká vďaka.

1_PrednskaECD (6)Deň všetkých zaľúbených padol tentokrát na nedeľu a to bola skvelá príležitosť ladiť hlavné služby Božie opäť trochu inak. Už pri vstupe do kostola naše dievčatá a „dorasťáci“ nerozdávali len lístky s číslami piesní a oznamami, ale manželom vždy ponúkli aj košíky s naaranžovanými papierikmi zvlášť pre manžela a zvlášť pre manželku. Na nich si oni potom našli tip na aktivitu, ktorú by mohli svojmu partnerovi v priebehu nasledujúcich dní splniť a takýmto milým spôsobom oživiť svoj vzťah. Celými službami Božími nás spoločne sprevádzali naši manželia brat farár a sestra farárka Kordošovci. Mali na prvý pohľad neľahkú úlohu skĺbiť tematiku manželstva a práve začínajúceho pôstu do jednej kázne. Ako sme však potom spolu zistili, obe tieto záležitosti majú množstvo vecí spoločných. Postenie aj manželstvo sú o odriekaní nášho vlastného ega, púšťaní našich vlastných predstáv a následne rozhodnutí ako ísť ďalej, do čoho sa pustiť. Viac sa dozviete pri vypočutí kázne tu.

Ešte pred kázňou boli manželia pozvaní k požehnaniu, ktoré sa dialo priamo pred oltárom. Naše žienky zozbierali od našich cirkevníkov niekoľko svadobných fotiek, ktoré sa potom na povzbudenie pre všetkých premietali počas požehnania pri oltári. Po kázni bola zase prislúžená večera Pánova. Už jej aj tak veľká dôležitosť mala špeciálne teraz rozmer spoločného prežívania viery aj v manželstvách a to je vždy veľká vec. Po kostole bol už tradične pripravený „Stančabar“ s kávičkou, čajom či koláčikmi.

Nedeľou sa tak tento ročník NTM skončil no v podpore manželstva a objasnení jeho skutočného nielen kultúrneho významu, by sme chceli v zbore pokračovať ďalej. Stačí, keď budete priebežne sledovať našu stránku, facebookový profil alebo novinky, ktoré Vám chodia alebo môžu chodiť priamo emailom (prihlásiť sa na odber noviniek emailom sa môžete tu).

                                                               RV

Fotogaléria