Nový nádych

25Sviatkami zoslania Ducha Svätého na rozdiel od Adventu, Vianoc a Veľkej noci bežne len tak „prefrčíme“. Nie je oficiálne voľno a v našich končinách ani nemáme žiadne tradície, ktoré by dopĺňali atmosféru týchto dní. Len kapustnica u nás doma a od babičky mi neskôr napovedali, že predsa sa niečo deje. Tieto sviatky však majú rovnakú dôležitosť ako sobáš v živote manželského páru. Aké by to bolo, keby si manželia nepripomínali svoje výročie svadby? Zoslaním Ducha Svätého sme sa ako nasledovníci Krista vlastne s Bohom zobrali. Stali sme sa s Bohom jedno. Jedným s ním a napokon aj jedným medzi sebou. Vznikla cirkev. A to už stojí za reč.

Pred časom sme si v zbore povedali, že chceme medzi nás pozvať kapelu EVSband, ktorá prespievala bohaté a skutočne hodnotné spevníkové piesne v sprievode moderných tónov. Kto by nepoznal piesne ako „Knieža mieru“, „To ja, o Pane môj“, „Keď zasvitnú ranné zore“, … Keď sme dohadovali termín tak finálny dátum padol práve na svätodušné sviatky a ani sme netušili aké výstižné to celé bude.

Hudobníci z EVSbandu zložení z členov prešovského a košického zboru si zobrali so sebou aj dve dievčatá – ženy – Marušku Kožlejovú, po novom Skoncovú (autorku kníh ako „Ako chytať v žite“, spoluautorku knihy „Vo vitríne“.) a Anku Bakalárovú – a v nedeľu 24.5.2015 o 5:45 vyrazili z Prešova, aby nám už na ranných Službách Božích mohli poslúžiť. Kostolom sa tak okrem rezkých tónov organu niesli aj zvuky gitár, klávesov, kachonu a samozrejme spevu. Pre mňa jeden z najkrajších a najpokorujúcejších momentov bol čas kréda – spievaného vierovyznania, ktoré sme spievali spolu s kapelou. Slovo kázne nám predniesla naša sestra farárka Lydka Kordošová a na záver sme si mohli vypočuť aj ukážku jednej Maruškinej básne. Veľmi inšpiratívny úvod dňa. A toto bol len začiatok.

10Po obede s hosťami, ktorý sme absolvovali v kruhu viacerých mládežníkov a nášho brata farára Mariána Bochničku sme sa vybrali na Háj-Nicovô. Miesto, ktoré sa nedá pri návšteve Mikuláša obísť. Našim priateľom sme najskôr predstavili históriu tejto lokality a pri tom najlepšom výhľade na naše mesto sme sa pustili do modlitieb. Bol medzi nami aj starší brat z nášho zboru, ktorý sa nebál ísť s mladými a toto bol veľmi vzácny moment. O štvrtej sme už opäť sedeli v laviciach nášho hlavného kostola a začal sa takpovediac zlatý klinec dňa – podvečerné soireé pretkané obnovenými piesňami, básňami, príbehmi a povzbudeniami. Zoslanie Ducha Svätého spôsobilo pred dvetisíc rokmi v Kristových učeníkoch skutočnú revolúciu a verím, že podobne aj tento večer znamenal veľa pre mnohých z nás. Čas pokoja, počúvania, spievania aj stíšenia. Skutočne sme mohli zažiť niečo špeciálne, zažiť Nádych (tak sa táto  služba volá). Nádych čerstvého Ducha, ktorý nás chce viesť.

Sviatky máme za nami, no to či to všetko skutočne stálo za to sa skutočne ukáže až v našich každodenných životoch. Ničoho sa pritom nemusíme báť, lebo Ježiš na konci povedal svojim učeníkom jednu vec: Ja som s vami po všetky dni až do konca sveta (Mt28:20).

 

Ján Blcháč ml.

 

Nádych bol druhým zo štyroch zastavení, ktoré chceme v tomto roku v zbore absolvovať (prvým boli modlitby počas Bielej soboty). Každým zastavením chceme vytvoriť osobitý priestor, kde sa môžeme všetci sústrediť na Boha a na to, čo nám vraví. Nie je to program, ktorý potrebujeme najskôr celý absolvovať a potom budeme pripravení. Každé z týchto stretnutí nás má ako jednotlivcov a ako zbor inšpirovať a povzbudiť.

FOTOGRAFIE zo dňa

UKÁŽKY Z PIESNÍ:

EVSband – „Skala vekov“

EVSband – „To ja o Pane môj“

EVSband – „Hrad prepevný“