Opäť sme si uctili obete dopravných nehôd na celoštátnej úrovni

Už po desiatykrát sa uskutočnila celoslovenská pietna spomienka v rámci Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd. Jej dejiskom bol v nedeľu 18. novembra 2018 tradične evanjelický kostol v Liptovskom Mikuláši.

„Na smrť zapríčinenú dopravnou nehodou sa nedá pripraviť. O to viac nás všetkých zasiahne a zabolí. Pritom niekedy stačí tak veľmi málo: jazdiť ohľaduplne a plne sa venovať cestnej premávke,“ povedal vo svojom príhovore Rudolf Urbanovič, štátny tajomník ministerstva vnútra SR. Dodal, že rezort vnútra spolu s políciou realizuje viaceré aktivity, ktoré majú prispieť k tomu, aby obetí dopravných nehôd bolo každý rok čo najmenej.

Poďakovanie tým, ktorí robia všetko preto, aby zachránili život nielen pri dopravných nehodách, ale aj iných nešťastiach, vyslovil vo svojej kázni Milan Petrula, riaditeľ Úradu Ekumenickej a pastoračnej služby MV SR. Pokračoval nádejou pre nás všetkých: „Ježiš Kristus pozeral na človeka ako neraz beznádejného, hľadajúceho pravdu, ktorý potrebuje zažiť lásku, prijatie a pochopenie. Preto nám ponúka svoju prítomnosť, a to v každom čase. Nielen v čase zármutku a strát, ale aj v čase radosti. V čase hľadanie zmyslu života a pravých hodnôt. Je to pomerne náročný proces skrytý v slovách viera a život.

So štatistikou dopravných nehôd za prvých desať mesiacov tohto roka prítomných oboznámil Ján Paciga, duchovný Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR„Polícia Slovenskej republiky za prvých 10 mesiacov tohto roka eviduje 11 466 dopravných nehôd, čo je o 14 menej oproti predchádzajúcemu roku. Znamená to, že na našich cestách sa za jeden deň stane približne 37 dopravných nehôd. Dopravné nehody s následkom na živote a zdraví predstavujú viac ako jednu tretinu dopravných nehôd. Stále tak platí, že každý druhý deň zahynú na našich cestách približne traja ľudia,“ dodal Ján Paciga.

Reprezentanti prítomných záchranných zložiek zapálili symbolické sviečky za obete dopravných nehôd a hudba ministerstva vnútra opäť dôstojne doplnila program služieb Božích.

Text: Upravené na základe textu z www.minv.sk

Foto: www.minv.sk