Háčkovanie generácií

hackovanieVZahradeRomantická atmosféra. Denný ruch ustal, ľudia sú už doma alebo sa tam presúvajú, no z jedného domu na vyšnom konci sa nesie spev dedinských žien, ktoré pri svetle petrolejky párajú perie. Možno si na takéto časy niektorí z vás ešte pamätajú. V meste to možno nebolo také intenzívne, ale všade sa ľudia radi stretli pri prácach, ktoré sa dali robiť za prítomnosti priateľov a známych.

Naše žienky túto tradíciu obnovujú a už tretíkrát sa stretli, aby sa vzájomne spoznali a niečo praktické sa naučili a vytvorili. Posledná nedeľa (8.5.2016) bola ako stvorená na pokojné podvečerné spoločné háčkovanie. Raz už háčkovali čiapky, teraz mali za cieľ pripraviť sa na háčkovanie vianočných ozdôb. Nateraz to bolo obháčkovanie zaváraninových pohárov, ktoré budú slúžiť ako moderné a pekné svietniky na čajové sviečky.

Ženy sa opäť sústredili okolo Katky Marušiakovej a Vierky Vyšnej, ktoré ostatným ukazovali jednotlivé ťahy. Niektoré sa opäť čo to priučili, niektoré to mali dávno zvládnuté, ale všetky boli radi, že sa stretli a čo to o sebe dozvedeli. Opäť sa samozrejme objavil aj koláčik a čaj, aby spoločné háčkovanie malo všetko, čo k tomu patrí. No a ako kedysi takéto aktivity končili už za tmy, aj teraz sa všetci pobrali domov už za svetla mesiaca.

Dovidenia nabudúce. Najbližšie háčkovanie bude už o mesiac. Všetky aspoň trochu tvorivé dievčatá a dámy sú pozvané.

RV

3 otázky na Majku Mikulášovú, ktorá toto stretávanie začala:

Čo ťa, Majka, viedlo, začať takéto stretnutia?

Hlavnou myšlienkou z mojej strany bolo a je vzájomne sa poznávať v rámci zboru, mať spoločný čas, vzájomne si odovzdávať skúsenosti našich bratov a sestier v zbore a vytvárať niečo užitočné. Názov generácia – generácii ma napadla z dôvodu, že sa postupne zabúda na generáciami tradované zručnosti našich starých rodičov.

Ako sa zatiaľ darí napĺňať túto víziu?

Som za všetky tieto stretnutia vďačná. Už prvé tvorivé stretnutie prinieslo množstvo adventných vencov, z ktorých predaja sa peniaze použili na dobrú vec. Háčkovanie je tiež veľmi fajn a na Vianoce všetci uvidíme, či to stálo za to (úsmev). Vnímam, že Pán Boh ma k takémuto stretávaniu vedie, že nás vedie. Z toho sa veľmi teším.

Čo plánujete najbližšie?

Okrem výroby ozdôb na vianočné stromčeky by sme sa radi postupne dostali aj k paličkovaniu, pleteniu košíkov, pečeniu vianočných oblátok, ďalšej výrobe adventných venčekov, no napr. aj k učeniu sa ovládať počítač. Budeme sa preto ďalej snažiť oslovovať ľudí v zbore v tomto duchu a všetci, ktorí by mali záujem sú veľmi vítaní.