Exit tour roztancoval školy

1.GMMH.5Všetci dobre vieme, že zaujať dnešných mladých ľudí nie je ľahké. Tak sa vyjadrili aj učitelia na stredných školách, ktoré nedávno navštívila naša mládež. Množstvo možností a vysoká miera pohodlia v živote tínedžerov to robia, nielen pre učiteľov, čím ďalej – tým ťažším. No Boh miloval a miluje svet vrátane tejto generácie, a preto ju miluje aj naša mládež aj ľudia z Tréningového centra Kompas (TCK) v Žiline, ktorí prišli aby mládeži nášmu zboru spolu s mládežou mikulášskeho cirkevného zboru Bratskej jednoty baptistov pomohli s jej oslovením.

TCK sa prioritne venuje mladým ľuďom a mládežiam. Od roku 2010 na Slovensku organizujú projekt pre stredné školy s názvom EXIT TOUR (ďalej len EXIT), ktorý napĺňa zákonnú povinnosť preventívnej výchovy ich žiakov v oblastiach ako drogy, sex, alkohol, vzťahy,… no zároveň prináša oveľa viac. Prináša tiež netradičné aktivity, zábavu, smiech, pohyb – je to taká „multivitamínová bomba“ – no čo je podstatnejšie prináša aj záujem o študentov samotných. Presne týmto projektom pomohli aj nám.

Prednášky v rámci EXITu sú vedené lektormi, ktorých väčšina vie o čom hovorí, pretože si sami danými problémami prešli. EXIT tím v spolupráci s lokálnymi zbormi popri tom organizuje program pred prednáškami, počas prednášok a po ich ukončení, ktoré majú za cieľ spojiť svet mládeže so svetom škôl cez hromadné či osobné kontakty. V tom všetkom pomáha vždy hudobný hosť, ktorým bolo v našom prípade reperské duo Faith Child – Junior z Veľkej Británie.

4-koncert.219.-22. apríla navštívil náš tím zmiešaný z mládeží a ľudí z TCK postupne  – Obchodnú akadémiu, Gymnázium M. M. Hodžu a Hotelovú akadémiu. Chalani z kapely preborili ľady medzi študentmi a celou tour, lektori intenzívne prednášali a diskutovali so študentmi v triedach, mládežníci povzbudzovali a nadväzovali kontakty so študentmi pri tzv. RoadTripe v telocvičniach a všetci ostatní zabezpečovali logistickú a technickú podporu. Jednoducho všetko išlo, ako malo. Návštevou škôl EXIT však úplne neskončil.

Naopak vyvrcholil koncertom Faith Child v štvrtok večer v našom ECD a tzv. AFTERparty v piatok na domčeku. Okolie domčeka sa vtedy zaplnilo mladými ľuďmi ako asi ešte nikdy alebo už poriadne dávno. Lákadlom bol stále FaithChild, no aj po ich odchode väčšina ľudí ostala už v podstate na mládeži a viacerí prišli aj o týždeň. To bolo pre mládežníkov mementom, že ľudia chcú viac a stojí za to pomôcť im zápasiť ich životné boje.

Na záver.

2.OALM.1Najväčšiu misijnú akciu v svojej novodobej histórií má teda mládež za sebou. EXIT bol však medzníkom aj v jej samotnom vedení. Vedenie mládeže prebrali mladší mládežníci a zo starších sa stali poradcovia. To je veľká vec. Asi taká veľká ako stavba kostola. Iľanovci by nám o tom vedeli rozprávať (viď výnimočné Zvesti 2/2016).  Ako sa však chrám nepostaví bez podporných prác, ani mládež sa nepostaví bez podpory nás všetkých. Starší mládežníci na mládež nezabudli a nezabudnú, no potrebujú nás všetkých. Každá  modlitba za mládežníckych vedúcich a všetkých nových mládežníkov je preto vlastne časťou lešenia, ktoré vytvára predpoklady na ďalšie budovanie. Budovanie mladej generácie, ktorá bude súčasťou Božieho kráľovstva.

RV

Pripájame ešte niekoľko vyjadrení našich ľudí zapojených do EXIT tour-u:

Marián Bochnička (preds.zborový farár a iniciátor realizácie EXIT TOUR v LM)

„EXIT bola výborná vec a som rád, že sme do toho šli. Chyba len bola, že sme neprizvali katolíkov. Musíme s nimi nabudúce počítať, keď robíme ekumenickú akciu. Som vďačný, že je možné prichádzať s našim videním na školy, hoci maturanti to celkom nebrali. Musíme takúto akciu urobiť aj na ďalších školách, aktívne sa zapájať do seminárov a pomaličky tak búrať predsudky na strane verejnosti aj na strane cirkvi.“

Edo Jančuška (vedúci teraz už staršej mládeže, hlavný zo zakladateľov a vedúcich novodobej mládeže v našom zbore)

„EXIT nám pomohol prekročiť hranice vlastného pohodlia, vykročiť k ľuďom a ponúknuť im Krista. Pomohol nám prekročiť naše obmedzenia a zaujímať sa o iných.

EXIT nás naučil počúvať iných a chcieť im porozumieť.4-koncert.3

EXIT nám dovolil spoznať inšpiratívnych slúžiacich ľudí, ktorí ho organizujú. / a naozaj im záleží /

EXIT nás spojil ako rodinu s bratmi a sestrami z BJB, pretože pred Kristom sme jedna rodina.

EXIT nám priniesol nový impulz v podobe oslovených ľudí, ktorých nám Pán Boh poslal a dal nám zodpovednosť sa o nich starať.

EXIT nám priniesol povzbudenie a inšpiroval našich ľudí, aby sa odhodlali prebrať úlohy na ktoré si predtým netrúfali.“

 

Michal Adamík (člen tímu vedúcich stredoškolskej mládeže)

„Pre mňa bol EXIT veľkým povzbudením a požehnaním. Mohol som sa učiť nové veci a mohol som sa učiť pracovať s ľuďmi. Mohol som sa tak naučiť niečo, čo hneď môžem využiť v mojom živote. A som rád, že EXIT bol takým zlomom v živote našej mládeže a mohla prísť zmena. Mohlo prísť niečo nové.“

Sonka Mikulášová (členka tímu vedúcich stredoškolskej mládeže)

„EXIT bolo niečo nové pre každého jedného z nás. Každý očakával mnoho a naplnilo sa omnoho viac. Celý týždeň bol požehnaný. Mnohému sme sa naučili. Táto služba zblížila nielen dva zbory, ale aj  každého jedného vo vzťahu s Pánom Bohom. EXIT bol však hlavne evanjelizačný projekt, kde sme mohli ukázať Pán Boha mnohým neveriacim ľuďom možno prvýkrát v živote.“

FOTOGALÉRIA