Pamiatka na obete dopravných nehôd 2015

IMG_1199Už sa stáva tradíciou, že práve náš zbor raz ročne hostí aj celonárodnú spomienku na obete dopravných nehôd. Väčšina z nás šoféruje a teda téma dopravných nehôd je pre nás minimálne niekde v podvedomí. Dopravná nehoda nie je u nás zriedkavý jav, o čom hovoria aj štatistiky. Tie uvádzajú, že len za prvých desať mesiacov tohto roka sa na Slovensku stalo 1110 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 214 ľudí a 881 ľudí sa zranilo s trvalými následkami. Zjednodušene tak môžeme povedať, že každý pracovný deň zahynie jeden človek a štyria sa ťažko zrania.

Keď sa to stane, je „neskoro sa pýtať prečo som nezastal, neurobil to či ono,. Je neskoro to odčiniť.“ Týmito slovami spolu so štatistikou sa nám úvodom prihovoril mjr. Mgr. Ján Paciga, PhD., policajný duchovný nášho okresného riaditeľstva policajného zboru, ktorý samotnú spomienkovú slávnosť organizoval.

V kázni na neho nadviazal riaditeľ úradu ekumenickej pastoračnej služby pplk. Mgr. Milan Petrula, ktorý sa zameral na verš Pr2:11-12 :

„Rozvaha bude bdieť nad tebou a rozumnosť ťa bude strážiť, tak, že ťa zachráni pred zlou cestou.“

IMG_1193

Po zamyslení nad putovaním ľudí z biblických časov, rozprával o rozumnosti nasledovať dobrú Božiu cestu, ktorá nám dá nadhľad práve preto, lebo je úzka a do kopca. Ako povedal „Na vrcholy ľudského života nevedie princíp rýchlosti a silnejšieho auta, ale cesta postupných krokov, podania pomoci, vnímania toho, čo sa deje okolo nás.“

V rámci spomienkovej časti sa nám za hasičov prihovorila pani riaditeľka okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru SR v Liptovskom Mikuláši pplk. Eva Krajčiová a keďže len niekoľko dní pred spomienkou došlo k teroristickým útokom v Paríži sústrastne sa voči obyvateľom tejto francúzskej metropoly prihovoril aj primátor nášho mesta Liptovský Mikuláš Ing. Ján Blcháč PhD. Táto tragická udalosť bola prepletená so spomienkou od začiatku, keď sme si obete, aj keď nie dopravných nehôd, pripomenuli chvíľou ticha.

IMG_1235Celú slávnosť opäť vo veľkom sprevádzala dychová hudba ministerstva vnútra a pred kostolom sa zoradila technika záchranárov, hasičov, policajtov a mestských policajtov, ktorú najviac preverili  tí najmenší z nás.

Deň spomínania sme uzavreli hodnotným večerným koncertom, o ktorom sa viac dočítate tu.

Záznam zo slávnosti nájdete tu.

Ján Blcháč ml.